HOT TOPICS

READ MORE >

REGISTRATION

READ MORE >

ABSTRACT SUBMISSION

READ MORE >

PROGRAM AT A GLANCE

READ MORE >

Program at a glance

 

June 26, 2019

Time Program Speakers Room
07.00-12.00 Registration
08.30-09.30 Keynote 1:
Contemporary ideas for fuelling endurance sports - from high fat for performance to periodised carb for training adaptations
Prof.Louise Burke (AU) Grand Hall 2 & 3
09.30-10.00 Openning Ceremony: Welcoming and Honorary speech (1-3) Khunying Patama Leeswadtrakul, BAT president, IOC member; Prof. Banchong Mahaisavariya, MU President; Dr.Kongsak Yodmanee, SAT Governor Grand Hall 2 & 3
10.00-10.15 Preparing for Olympic Sports Success Dr.Kongsak Yodmanee, Sports Authority of Thailand (SAT) Governor Grand Hall 2 & 3
10.15-10.30 Break
10.30-12.00 Symposium 1: "Sporting Future:Towards an active nation and sport excellence" 1.Prof.Michael Rosenberg (AU)
2.Dr.Areekul Puangsuwan (TH)
3.Dr.Somthop Thithathan (TH) - "Sports Ecosystem"
Grand Hall 2
10.30-12.00 Symposium 2: "Evidence-based Use of Sport Supplements for Sport Performance" 1.Prof.Louise Burke (AU) - "New messages about Supplements for High Performance Sport from the IOC and the AIS"
2. TBC
3.Prof.Mark Willems (UK) - "Anthocyanin Supplementation: Potential for Sports Nutrition"
Mod: Dr.Alisa Nana (TH)
Grand Hall 3
12.00-13.00 Lunch
13.00-14.30 Oral Presentation 1, 2 ,3 (Parallel sessions)
Hall 2, 3 and Sarocha
14.30-15.30 Opening ceremony for Poster presentation (1) / Break
15.30-16.30 Invited Speaker 1
Talent identification and development
Prof.Johan Pion (NL) - "Talent Orientation and Talent Transfer" Grand Hall 2
15.30-17.00 Symposium 3: Neuromuscular control in athletes 1. Asst.Prof.Yodchanan Wongsawat (TH)
2. Dr.Bala S. Rajaratnam (SG)
3. Assoc.Prof.Jarugool Tretriluxanal (TH)
Mod: Asst.Prof.Amornpan Ajjimaporn (TH)
Grand Hall 3
June 26 (Cont')


Time Program Speakers Room
16.30-18.000 Workshop 1: (Sponsored) TBC (Limited number) Grand Hall 1
18.00 - 22.00 Cocktail Reception By invitation/ Special registration Sapphire

 


June 27, 2019

Time Program Speakers Room
9.00-10.00 Keynote 2: Physiology and Training in Racket Sports TBC Grand Hall 2 & 3
10.00-10.30 Break/Poster presentation 2

10.30-11.10 Invited Speaker 2
Mental Conditioning
Asst.Prof.Naruephon Vongjaturapat (TH) Grand Hall 2
10.30-11.10 Invited Speaker 3: Sleep and athletic performance Prof.Arth Nana (TH) Grand Hall 3
11.10-12.00 Invited Speaker 4
TBC Grand Hall 2
11.10-12.10 Symposium 4:
"PATHWAYS TO THE PODIUM"
1.Prof. Johan Pion (NL) - "TID is not TInDer"
2. Stijn Ter Welle (NL) - "Donor Sports for talent transfer"
Mod: Asst.Prof.Metta Pinthong
Grand Hall 3
12.00-13.00 Lunch

13.00-14.30 Oral Presentation 4,5, 6 (Parallel sessions)
Hall 2, 3 and Sarocha
14.30-15.30 Break/Poster presentation 3

15.30-17.00 Symposium 5:
Heat Stress, Recovery, and Performance
1.Prof. Jason Lee (SG) - "Advanced Heat Management Programme for the Hot and Humid Tokyo Olympics 2020"
2.Prof.Warren Gregson (UK)
3.Dr.Christopher Mawhinney (UK)
Mod: Dr.Saiphon Kongkum
Grand Hall 2
15.30-16.30 Symposium 6: Injury prevention and rehabilitation 1.TBC
2.Asst.Prof.Kornkit Chaijenkit, MD (TH)
3.Chanin Lamsam, MD (TH)
Grand Hall 3
16.30-18.00 Workshop 2: ….Application in exercise and sport TBC (limited number) Sapphire (TBC)
16.30-18.00 Workshop 3 : ….Application in exercise and sport TBC (limited number) Grand Hall 3

 


June 28, 2019

Time Program Speakers Room
9.00-10.00 Keynote 3
Physiology
"Optimal training load: monitoring, and application"
Prof.Warren Gregson (UK) Grand Hall 2 & 3
10.00-10.30 Break

10.30-12.00 Symposium 7:
Coaching & Training in Badminton/(Rackets)
TBC Grand Hall 2
10.30-12.00 Symposium 8
Sports Technology
1.Assoc.Prof.Chanin Nantasenamat (TH) 2.Asst.Prof.Warakorn Charoensuk (TH)
3.Asst.Prof.Piyanuch Silapachote (TH)
Mod: Asst.Prof.Weerawat Limroonreungrat (TH)
Grand Hall 3
9.00-12.00 Special workshop (Limited number) 1. Asst.Prof.Korakod Panich (TH) 2. TBC 3. TBC Grand Hall 1
12.00-12.15 Award Oral and Poster presentation
Grand Hall
12.15-12.30 Closing remarks
Grand Hall


Lunch
13.30-15.00 Workshop 4: TBC (limited number) Grand Hall 2
13.30-15.00 Workshop 5: TBC (limited number) Grand Hall 3

 



 


     

SPEAKER AND FACULTY

CONFERENCE PROGRAM

DOWNLOAD CONFERENCE PROGRAM

BECOME ICSES MEMBER - CLICK HERE

IMPORTANT DATES


ABSTRACT SUBMISSION

Deadline for abstract submission
  April 30, 2019

Notification of abstract acceptance
  May 7, 2019


REGISTRATION
Deadline for early bird registration
  May 7, 2019

Deadline for regular registration
  June 15, 2019

Online registration closing
  June 15, 2019